“Haluan töihin” – Ville Hotanen vei kehitysvammaisten viestin eduskuntaan

Ville Hotanen on 29-vuotias helsinkiläinen, joka pääsi tutustumaan eduskuntatyön arkeen työnseuraajana Job Shadow Day -päivänä. Päivä tarjosi Villen sanoin ”hienon mahdollisuuden” nähdä, millaista työ eduskunnassa on käytännössä.
Eduskunnassa Ville seurasi Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinnan sekä hänen avustajansa Mari Pinomäen työpäivää. Päivään hän osallistui yhdessä Kehitysvammatuki 57:n vapaaehtoisen avustajan kanssa. Kehitysvammatuki 57 on yhdistys joka tukee kehitysvammaisten ihmisten ja heidän läheistensä oikeuksia sekä yhdenvertaista osallistumista yhteiskuntaan.
Päivän aikana Ville pääsi monipuolisesti mukaan eduskunnan toimintaan. Hän osallistui kokouksiin, seurasi täysistuntoa ja auttoi käytännön tehtävissä esimerkiksi toimittamalla papereita edustaja Päivärinnalle.
Kehitysvammaisten vaikea työllisyystilanne
Ville on lievästi kehitysvammainen ja on valmistunut puutarhuriksi vuonna 2018. Alan työt ovat kuitenkin olleet kausiluonteisia, ja kesäkauden ulkopuolella hän on ollut työttömänä. Ville nostaa esiin kehitysvammaisten ihmisten vaikean työllisyystilanteen Suomessa.
– Kehitysvammaisten työllisyys on suppea, ja varsinkin nyt on vaikeaa. Kukaan kehitysvammainen henkilö ei saa työtä, Ville kertoo
Kehitysvammaliiton mukaan Suomessa on arviolta 30 000 työikäistä kehitysvammaista henkilöä. Heistä vain noin 500–600 henkilöä on palkkatyössä. Arvioiden mukaan jopa 3 000–6 000 kehitysvammaista henkilöä voisi työskennellä palkkatyössä, jos siihen tarjottaisiin mahdollisuus ja tarvittava tuki.
Villen mukaan mahdollisuudet ovat usein rajalliset, eikä työelämässä etenemiseen ole juurikaan mahdollisuuksia. Hän kertoo, ettei kukaan hänen ystävistään, joilla on myös lievä kehitysvamma, ole palkkatöissä. Suurin osa on työtoiminnassa.
– Jos tekee työtoiminnassa esimerkiksi ruuvihommia, se ei välttämättä kehitä. Ei se minuakaan edistä. Vaikka sanotaan, että työtoiminnassa on sitä hommaa, mutta jos se ei ole mielekästä työtä.
Moni päätyy Villen mukaan työtoimintaan tekemään epämielekkäitä töitä, vaikka haluaisi tehdä muita töitä.
Suuri osa kehitysvammaisista henkilöistä osallistuu työtoimintaan tai työllistymistä tukevaan toimintaan. Päivätoiminnassa on noin 6 000 kehitysvammaista henkilöä. Yli 2 000 henkilöä on avotyötoiminnassa, jota tehdään tavallisilla työpaikoilla. Työstä voidaan maksaa työosuusrahaa 0–12 euroa päivässä. (Verneri.net)
Ohjauksen puute vaikeuttaa työssä pärjäämistä
Ville nostaa esiin myös työpaikkojen ohjauksen puutteet. Ilman riittävää tukea työn tekeminen itsenäisesti voi olla vaikeaa.
Työpaikoilla ei ole riittävää ohjausta, jotta kehitysvammainen pystyisi tekemään työtä itsenäisesti.
Ville pohtii myös ryhmätilanteita, joissa ero muihin työntekijöihin voi korostua.
– Jos työskentelee ryhmässä, jossa on vammattomia henkilöitä ja mukana kehitysvammainen henkilö, voi tulla sellainen olo, että rajoittaa muiden työntekoa. Silloin voi tulla ajatus, että olisiko parempi mennä työtoimintaan.
Työllistymisen parhaat edellytykset löytyvät usein työhönvalmentajan tukemana. Työhönvalmentajat tarjoavat yksilöllistä tukea työllistymisprosessiin sekä työelämätaitojen kehittämiseen ja toimivat tukena myös työpaikalla.

Sateenkaariyhteisöä perustamassa
Kehitysvammaisten ihmisten oikeuksien lisäksi Ville on aktiivinen myös sateenkaariyhteisöissä. Hän on ollut mukana perustamassa Sateenkaaren alla -yhteisöä, joka tarjoaa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluville ihmisille turvallisen paikan tavata, keskustella ja viettää aikaa yhdessä.
Ajatus syntyi Villen omista kokemuksista. Hän oli aktiivisesti mukana Helsinki Pride -toiminnassa, mutta huomasi, että erityisesti kehitysvammaisille nuorille aikuisille ei ollut sopivaa omaa ryhmää. Sateenkaaren alla -yhteisön tapahtumissa ihmiset voivat kohdata toisiaan, jakaa kokemuksia, ja tehdä mukavia asioita yhdessä.
Job Shadow Day antoi äänen kehitysvammaisten ihmisten kokemuksille
Villellä on vahva kiinnostus vaikuttaa kehitysvammaisten ihmisten asemaan ja oikeuksiin.
– Haluaisin, että kehitysvammaiset pääsisivät töihin ja saisivat siihen tarvittavaa ohjausta, Ville sanoo.
Job Shadow Day tarjosi Villelle mahdollisuuden tutustua eduskuntatyöhön, mutta samalla myös tuoda esiin kehitysvammaisten ihmisten kokemuksia ja näkemyksiä työelämästä.
Jos Ville olisi päättäjä, hän tekisi töitä sen eteen, että kehitysvammaiset saisivat mahdollisuuden tehdä töitä ja että työelämässä olisi aikaa riittävälle ohjaukselle. Villen terveiset on nyt viety myös päättäjille.
Tekijät:

Jasmine Hyttinen
Järjestöavustaja
jasmine.hyttinen@vates.fi

Maarit Åström
viestintävastaava
maarit.astrom@vates.fi